List otwarty

2023-02-11

List otwarty

Szanowni Elblążanie!

Jako reprezentanci kibiców Olimpii Elbląg zwracamy się do Was z prośbą o poparcie akcji “Nowy stadion dla Elbląga”. Piszemy ten list nie tylko jako miłośnicy piłki nożnej, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta, lokalni patrioci, Wasi przyjaciele.

Przez wiele lat nasze miasto rozwijało się poniżej swojego potencjału. Omijały nas duże i przełomowe inwestycje, a zadowalać się musieliśmy jedynie wyborczymi obietnicami. Nie przełożyło się to na poprawę sytuacji lokalnej społeczności. Ten stan rzeczy dotyczy także najważniejszego obiektu sportowego w mieście - stadionu przy Agrykola 8.

Głęboko wierzymy, że stadion to serce organizmu jakim jest miasto. Potwierdzają to przykłady stadionów w innych miastach, nie tylko aglomeracjach, takich jak Warszawa, Łódź czy Szczecin, ale również mniejszych ośrodkach jak Puławy, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Siedlce, Kalisz. Nowe stadiony buduje Koszalin, Kętrzyn i Braniewo. Elbląg w niczym im przecież nie ustępuje! Czas najwyższy na nasze miasto.

Lata zaniedbań sprawiły, że elbląski obiekt jest jedną z najbardziej przestarzałych budowli tego typu w Polsce, przedmiotem żartów w przestrzeni publicznej, czego przykładem są np. wypowiedzi komentatorów telewizyjnych podczas transmisji na żywo czy ekspertów piłkarskich na łamach mediów społecznościowych. Godzi to w nasze poczucie dumy i szkodzi wizerunkowi Elbląga.

Nasza batalia o nowy stadion dla Elbląga nie tylko aspekt sportowy. To na trybunach stadionu od najmłodszych lat mieszkańcy Elbląga uczą się patriotyzmu, przywiązania do barw i tradycji. To właśnie tutaj kształtują się ważne i prawidłowe postawy, które pozwalają budować silną społeczność. Takie inicjatywy zasługują na dom z prawdziwego zdarzenia, adekwatny do rangi miasta i jego ambicji. Stadion musi być przyjaznym miejscem dla wszystkich mieszkańców Elbląga. Niestety, dziś nie jest on przystosowany do komfortowego oglądania meczów przez osoby niepełnosprawne, a fatalne zaplecze sanitarne wręcz odstrasza mieszkańców do jego odwiedzania. Postarajmy się wspólnie o to, by każdy mógł uczestniczyć w smakowaniu emocji w godziwych warunkach. Stanowczo sprzeciwiamy się temu, by przestarzały obiekt był przeszkodą w sportowym rozwoju i awansie do wyższych lig. Dajmy adeptom piłkarskim możliwość rozwoju umiejętności i pasji w rodzinnym mieście.

Mieszkańcy Elbląga zasługują na miejsce, w którym z podniesionym czołem mogą przeżywać emocje, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, koncertach i innych ważnych dla lokalnej społeczności przedsięwzięciach. To one pomagają tworzyć wspólnotę i są iskrą oddolnych działań w zdrowej lokalnej społeczności. Obecnie nie ma w Elblągu miejsca, w którym można zorganizować duże wydarzenie plenerowe. To musi się zmienić!

Drodzy Elblążanie - wielokrotnie pokazywaliśmy, że dobro naszego miasta mamy głęboko w sercach. Dołączcie do nas i wspólnie sprawmy, by Elbląg doczekał się stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia! Tylko zjednoczeni osiągniemy cel, będziemy siłą, z którą liczyć musi się każdy polityk.

Stadion dla Elbląga - Moje miasto. Mój klub. Moja rodzina.

Stowarzyszenie Kibiców Olimpii Elbląg #NowyStadionDlaElblaga

Podobne realizacje

stadion-w-tarnobrzegu

Stadion w Tarnobrzegu

- Liczba ludności: 45 089 - Pojemność: 3 770 - Rok modernizacji: 2012-2016 - Więcej: http://stadiony.net/stadiony/pol/stadion_siarki_tarnobrzeg

stadion-w-pulawach

Stadion w Puławach

- Liczba ludności: 44 504 - Pojemność: 4 300 - Rok modernizacji: 2009-2011 - Więcej: http://stadiony.net/stadiony/pol/stadion_mosir_pulawy

stadion-w-kaliszu

Stadion w Kaliszu

- liczba ludności: 94 489 - Pojemność: 8 166 - Rok modernizacji: 2018